Get Adobe Flash player

baner ernymak

 TOP: Špecialna ponuka :

ERNYMAK-   Komplexná dodávka stavieb z gabionov, včetne poradenstva a spracovanie návrhu riešenia a cenovej ponuky.Špecializujeme sa na stavby z gabionových konštrukcii, oporné múry, zárubné múry, ploty a oplotenia z gabionov, dekoratívne spracovanie záhradnej architektúry z gabionových panelov. Regulacie tokov a riek, stabilizácia svahov aj poškodených z návrhom riešenia a možnej sanácie.

Čo je to gabion a prečo je skvelý doplnok do každej záhrady ?

Určite ste ich už mnohí videli a máte vo svojich záhradách, ale nie každý ich pozná pod svojím odborným názvom- gabiony. Ide o oceľové konštrukcie z drôtov a kameňa, ktoré boli pôvodne využívané vo vodnom staviteľstve, kde našli uplatnenie pri opevňovaní tokov a riek. Neskôr sa začali uplatňovať v stavebnom inžinierstve, pri stavaní diaľnic, tvorili podpery a krídla mostov, oporné múry, deliace a protihlukové steny. Vďaka priaznivému vplyvu gabionov na životné prostredie a vysokej kvalite sa stali adekvátnou náhradou betónových múrov. Dokážu tiež prenášať nadmerné deformácie pri zosuve bez významnejšej straty nosnosti.

 

Čo tvorí gabion?

Základným prvkom gabiónových konštrukcii sú umelohmotné či oceľové pletené siete. Dnes sa často uprednostňujú  zvárané siete, ktoré sa vyznačujú  stabilitou, vyššou korozívnou ochranou a možnosťou vysadenia zelene. Výplň je tvorená najčastejšie z prírodného alebo lomového kameňa, zeminy a rôzneho recyklovaného materiálu. Môže tak udržiavať dobré podmienky prepôdne prostredie a tým umožňuje rýchle uchytenie vegetácie. Tak potom aj gabion môže za pár mesiacov vyzerať ako prírodný svah.

 

Jeho obľuba stúpa

 

Gabiony sú veľmi obľúbené hlavne preto, že v záhradách nepôsobia gýčovo alebo príliš extravagantne, ale sú prírode blízkym architektonickým doplnkom. Veľmi dobre sa prispôsobujú aj nepravidelnému povrchu, sú vysoko odolné voči ťahu a tlaku, voči mechanickému poškodeniu aj korózii. Finančne sú výhodnejšie ako betónové konštrukcie, pretože si nevyžadujú kopanie základov a nie je potrebné ani vytvrdnutie betónu, keďže ide o suchú montáž. Môžete si ich začať robiť v akomkoľvek počasí a ročnom období, pretože nepodliehajú sezónnosti. Okrem toho sú recyklovateľné, to znamená, že ich možno odstrániť a využiť neskôr. Sú protihlukové a prepúšťajú vodu. Gabiony sa takisto môžu stať dobrými pomocníkmi pri terasovaní svahov vo vašich záhradkách, pri tvorbe múrikov, stĺpov, obkladov, ale sú aj súčasťou moderného oplotenia.

 

Dobrý aj ako múr

 

Rozmýšľate, ako si spraviť múr pred vaším domom a stále nie ste rozhodnutí? Možno aj vás  inšpiruje práve táto konštrukcia z kovu, vystielaná okrasným kameňom. Kameň musí byť odolný voči poveternostným vplyvom a dostatočne tvrdý. Z estetického hľadiska sa na lícnu stranu gabionu používa lomový kameň. Drobnejší kameň je vhodnejší na vyplnenie medzier. Veľmi pekne pôsobí, ak takýto múr kombinujete s drevenými latkami. Gabiony sú vhodným doplnkom do záhradnej architektúry a tiež ako podpery pre popínavé rastliny, kvetináče pre stromčeky, bonsaje či kvety. Ich využitie nepozná hraníc, preto sa dnes stávajú čoraz bežnejšou súčasťou skaliek a predzáhradiek.

 

vegetačný gabion